Co způsobuje tajemné methanové bubliny v jezeře Abraham?
01. 03. 2018V létě je kanadské jezero Abraham stejně modré, jako ostatní ledovcová jezera v regionu. Když ale začne pořádně mrznout, každoročně se spustí ohromující přírodní divadlo. Na zamrzlou hladinu míří stovky mléčně bílých sloupů bublin. Odspoda.
Jezero bylo vytvořeno ve Skalistých horách v roce 1972 přehrazením řeky Saskatchewan, a tak má dno poseté velkým množstvím organických látek, jako jsou rostliny a trávy. Mrtvou živočišnou a rostlinnou hmotou na dně se živí bakterie, které pak vylučují methan. Bubliny tohoto plynu stoupají k hladině a jakmile se dostanou do chladnější vody v blízkosti povrchu, zmrznou. Když led zesiluje, vznikají celé sloupy mléčně bílých bublin.
A to nejlepší nakonec – díky tomu, že teploty kolem jezera Abraham klesají opravdu hluboko pod nulu a to vše doprovází silný vítr, je led na povrchu jezera křišťálově čistý. Okno k neskutečné kráse ukryté níže je tak vyleštěné a dokonale průhledné.
Jezero je proto každoročně cílem mnoha nejen severoamerických fotografů, kteří chtějí mrazivou krásu zachytit. Tak jako členové fotoklubu Canadian Geographic, jejichž obrázky přinášíme.
Menší radost z jevu, který funguje i ve zmrzlé Arktidě, mají vědci. Pokud by totiž pokračovalo tání a oteplování Arktidy, methan uvězněný kdysi v ledu by se uvolnil do atmosféry. Protože jde o skleníkový plyn, dále by to urychlilo změny klimatu.