Největší socha nosorožců byla odhalena v New Yorku, je věnována zvířatům ze zoo Dvůr Králové
20. 03. 2018Socha zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, v době jejího odhalení (minulý týden) tři poslední nosorožce tuponosé severní na světě. Safari Park Dvůr Králové je v roce 2009 poslal do rezervace Ol Pejeta v Keni. Sudán bohužel včera zemřel.
Skulptura pojmenovaná „The Last Three“ (Poslední tři) byla vztyčena na náměstí Astor Place. Autoři sochy, australští umělci Gillie a Marc Schattnerovi, chtějí sochou upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě a na nutnost omezit poptávku po rohovině.
„New York jsme vybrali proto, aby byla socha co nejvíce vidět,“ uvedla při jejím odhalení Gillie Schattnerová. Během instalace sochy, jež je opatřena tabulemi upozorňujícími na vymírání nosorožců v důsledku poptávky po rohovině, projdou náměstím miliony lidí.
Ceremoniál doprovázela píseň „The Last Animals“ (Poslední svého druhu), kterou pro stejnojmenný film složil původem jihosúdánský umělec Emmanuel Jal. I tato píseň je stejně jako socha vzdáním úcty posledním třem nosorožcům bílým severním. Film „The Last Animals“ americké režisérky Kate Brooks, jehož jedna dějová linka se věnuje osudu severních tuponosých (jinak též bílých) nosorožců, měl českou premiéru 7. března na festivalu Jeden svět a v současné době je promítán v rámci festivalu na různých místech republiky.
Gillie a Marc Schattnerovi odhalení sochy doprovázejí kampaní Goodbye Rhinos (Sbohem, nosorožci), jejímž cílem je přispět k pochopení veřejnosti, v jak velkém ohrožení nosorožci jsou. Zároveň doufají, že jejich kampaň přispěje k ukončení obchodování s rohovinou.
Ředitel Safari Parku ve Dvoře Králové Přemysl Rabas ale nosorožcům ještě poslední sbohem nedává. „Díky výsledkům naší práce v posledních dvou letech jsme přesvědčeni, že je možné je zachránit,“ uvedl ředitel jediné zoologické zahrady, které se podařilo nosorožce bílé severní odchovat. I když i v zajetí byli chování ve skupině, k pravidelnému rozmnožování to nevedlo. Proto byli do keňské rezervace Ol Pejeta v roce 2009 odesláni dva samci a dvě samice. Ochranáři a pracovníci zoo Dvůr Králové očekávali, že nové, bezpečné prostředí v africké volné přírodě podpoří úspěšné rozmnožování. Jedena samec však uhynul a poslední tři zvířata se nemohla rozmnožit přirozenou cestou.
Český safari park proto vede snahy o jejich záchranu pomocí technik umělé reprodukce. Už ke konci minulého roku začaly přípravy na historický zákrok: V Ol Pejetě byly potenciální náhradní matky odděleny od samce, čímž se zajistí, aby nebyly březí a některé z nich byly připraveny na přijetí embrya. Použito by mělo být semeno severních bílých nosorožců z několika, dnes už uhynulých samců, jež je uloženo v Berlíně. Jedinými možnými dárkyněmi vajíček jsou dvě samice v Ol Pejetě, Nájin a Fatu, jimž je 28, respektive 17 let. Samotný odběr vajíček v sobě nese určitou míru rizika pro samice a bude muset být uskutečněn ve volném výběhu. Předpokládá se na první čtvrtletí tohoto roku.
V případě úspěchu budou vajíčka odvezena do laboratoře Avantea v Itálli, kde by se vědci pokusili vytvořit embryo za použití semene severního bílého samce. Následně by embrya byla odvezena zpátky do Keni, kde by byla v Ol Pejetě vložena do náhradních matek nosorožce bílého jižního.
Kromě severních samic žil v Ol Pejetě rovněž samec Sudán, jenž se díky fundraisingové kampani na seznamce Tinder stal „starým mládencem“ známým po celém světě. 19. března ale musel být poslední samec nosorožce tuponosého severního na světě uspán. Sudán byl v posledních měsících pod neustálým veterinárním dohledem kvůli komplikacím spojeným s jeho vysokým věkem, které vedly k degenerativním změnám svalů a kostí doprovázeným rozsáhlými lézemi na kůži. Jeho zdraví se výrazně zhoršilo v posledních 24 hodinách, kdy se nebyl schopen postavit. Bylo proto rozhodnuto o jeho euthanasii.
“Sudán byl posledním nosorožcem bílým severním, který se narodil v divočině. Jeho smrt je krutým symbolem lidské přezíravosti k přírodě a zarmoutila všechny, kdo Sudána znali. Není ovšem důvodem k tomu, abychom se vzdali. Měli bychom využít jedinečné situace, kdy mohou být nejmodernější buněčné technologie využity pro ochranu kriticky ohrožených zvířat. Může to znít neuvěřitelně, ale s využitím nově vyvíjených technologií by dokonce i Sudán ještě mohl mít potomky,” uvedl ředitel dvorského Safari parku Přemysl Rabas. “Budeme vděční všem, kdo se nám v našem úsilí rozhodnou pomoci.”
Odhadované náklady na tento projekt – od vývoje metod, přes následné pokusy, vkládání embryí do náhradních matek, až po vytvoření reprodukčně funkční skupiny severních bílých nosorožců, se pohybují v řádu milionů dolarů. Je to však jediný způsob, kterým můžeme zachránit celý druh před vyhynutím. Safari Park Dvůr Králové a rezervace Ol Pejeta tak žádají o pomoc všechny, kdo mohou podpořit tento projekt a pomoct nám sehnat nezbytné finanční prostředky dříve, než bude příliš pozdě.
Přispět můžete na konto Wildlife: 264350610/0300