Čápi letí! Sledujte jejich hnízda a sčítejte pomocí aplikace
26. 03. 2018Už pět let sledují čeští ornitologové za pomoci široké veřejnosti naše čápy. Díky tomu v každé chvíli poměrně přesně víme, kolik čapích hnízd už je obsazených. A i když byl letos jejich přílet kvůli silným mrazům opožděný, mapa obsazených hnízd se začíná utěšeně plnit.
Do sledování se také můžete sami zapojit – a sice na webu Čapí hnízda. Vloni takto sčítalo čápy 588 dobrovolníků, kteří společně zkontrolovali přes 1200 hnízd (93% všech hnízd v republice). Pozorování jsou vkládána k jednotlivým hnízdům přímo na cap.birdlife.cz nebo přes mobilní aplikaci Avif Mobile!
Čápi začínají hnízda v Česku obsazovat přibližně od poloviny března, což věděli už naši předkové, kteří svá pozorování shrnuli do pořekadla „Na svatého Řehoře čáp letí přes moře“ (sv. Řehoř se slaví 12. března). Jenom s tím mořem se tak úplně nestrefili: „Čápi se vlastně snaží moři vyhnout, a to z jednoduchého důvodu. K letu na dlouhé vzdálenosti totiž využívají hlavně méně energeticky náročné plachtění a k němu potřebují teplé vzdušné proudy vznikající nad pevninou,“ říká Barbora Kamienická, která stála u zrodu „sčítacího webu“.
Naši čápi se ze zimovišť vrací dvěma tahovými cestami: západní (přes Gibraltarskou úžinu) a východní (přes Suezský průplav, Izrael a Turecko). Navíc velká část čápů letících západní cestou zimuje v západní Evropě a do Afriky vůbec neodlétá. Převažující pozorování zejména ze západních Čech naznačují, že se nyní vracejí čápi, kteří velmi pravděpodobně letos zimovali v západní Evropě (Španělsko, Francie) nebo dokonce u nás a moře překonávat vůbec nemuseli.
„Naši předci zjevně věděli, že čápi odlétají hodně daleko a mnozí cestovatelé je zřejmě na svých poutích v Africe i sledovali, ale o přesných tahových cestách jsme se dozvěděli až díky moderním technologiím, např. telemetrii (sledování pomocí satelitního vysílače),“ vysvětlila Kaminiecká. Díky tomu víme, že naši čápi se od listopadu od února zdržují v travnatých oblastech afrických savan a stepí Etiopie, Keni, Ugandy, Tanzanie, Mosambiku a Zimbabwe. Nejvíce „českých čápů“, tedy těch kroužkovaných, je evidováno v Jihoafrické republice – přibližně 50).
JAR je zároveň nejvzdálenější destinací našich čápů bílých. Přímá vzdálenost mezi hnízdištěm a zimovištěm je v tomto případě kolem 9 000 km. Ptáci ale neletí přímo a při cestě „tam a zpět“ překonají určitě více než 20 000 km, což dělá z čápa bílého náš nejdále táhnoucí ptačí druh.
Čápi se už letos objevili na mnoha místech. Kdy dorazí zbytek, záleží na počasí. Pokud je zima a prší, čápi se zdržují na vlhkých loukách, kde se snaží najít potravu, a čekají na lepší počasí. Až když se oteplí a nad krajinou stoupají teplé vzdušné proudy, mohou čápi, kteří proudy využívají k plachtění, pokračovat ve své cestě na sever. Můžeme jen doufat, že je studené počasí nesevře do kleští jako v Bulharsku, kde jim minulý týden pomáhali lidé k holému přežití.
Pokud se chcete stát čapím pozorovatelem, je nejvyšší čas. Sledujete-li nějaké hnízdo pravidelně nebo ho jen náhodně míjíte, zaznamenejte přítomnost či nepřítomnost čápů na cap.birdlife.cz. I pozorování zatím prázdného hnízda je důležité, dá se tak lépe stanovit doba příletu čápů.
Česká společnost ornitologická a web Čapí hnízda děkují všem spolupracovníkům.