Letadlo NASA objevilo záhadné krátery v arktickém ledu
02. 05. 2018Když vědci z NASA letěli letos v dubnu nad pobřežím Beaufortského moře, severně od Aljašky a kanadských hranic, spatřili něco, co ještě nikdo nezaznamenal: tři otvory v ledu s prstenci a zvlněný led opodál. Záhadné ledové útvary jsou nejspíš posledním varováním.
Leteckou fotografii, která obletěla celý svět, pořídil meteorolog NASA John Sonntag. „Nevzpomínám si, že bych něco podobného viděl,“ okomentoval jev Sonntag, který stojí v čele programu IceBridge, jež pravidelně mapuje změny v ledovém pokrytí obou pólů. V této oblasti se podle odborníků jedná o relativně mladý led, který je nově vytvořen přes dříve otevřené vody.
Útvary v ledu v mnohém připomínají suchozemské kruhy v obilí – a zpočátku se zdály být stejně záhadné. Už nyní ale vědci přišli s teoriemi, které jejich původ vysvětlují. Podle jedné z nich se může jednat o místní klimatický jev, například o teplé prameny vyvěrající z mělkého moře, které způsobují ledové propady.
Pravděpodobnější je ale podle Waltera Meiera živočišný původ těchto děr – vytvořili je nejspíše tuleni jako své dýchací otvory. Tato zvířata jsou totiž známa tím, že takový druh otvorů vytvářejí v tenčím arktickém ledu a pak je opakovaně používají k vynoření.
Aby se tato teorie udržela, musí existovat dobré vysvětlení, proč je mořský led v tomto konkrétním místě dostatečně tenký. Meier tvrdí, že to mohou způsobovat teplejší vody z nedaleké delty řeky Mackenzie. Tekoucí voda proudí z řeky do oceánu a protože je teplá voda méně hustá než studená, přirozeně stoupá k hladině, kde způsobuje úbytek ledu. Mořští savci pak tato místa s tenčím ledem vyhledávají.
V blízkosti otvorů se také nacházejí útvary, které vypadají jako vlny. Podle Waltera Meiera by mohly být důsledkem toho, že teplá voda stoupala dírami a přesáhla přes jejich okraje.
Samotné otvory jsou sice úchvatnou podívanou, ale také varováním – s mořským ledem to nevypadá dobře. Na fotografii je totiž také jev, jemuž vědci říkají „finger rafting“. Při něm se překrývají listy tenkého ledu, což připomíná propletené prsty na rukou. V minulosti – Meier hovoří o 80. letech minulého století – byl v této oblasti led natolik tlustý, že odolal jižním větrům. Nyní je ale v důsledku oteplování tenčí, méně stabilní a vítr ho snadněji odfoukne.
Vědci jsou samozřejmě opatrní a nepovažují tuto jedinou fotografii za důkaz oteplování arktických vod. Jako varování ale ano.
Foto Nasa