Vědci si neví rady s nejnovějším objevem v Angkoru
Chrámový komplex Angkor v Kambodži mě baví už spoustu let. Pořád se tam něco děje a objevuje, teď například obří spirální struktura z písku, schovaná pod vegetací a staletým kamením. Vědci zatím jenom hádají, k čemu tak mohla sloužit. Město po staletí schované v džungli vydává další tajemství.
Snad žádné jiné místo na světě negeneruje nové objevy tak rychle jako Angkor. A málokteré se tak rychle mění - když jsem tam byla poprvé, loudalo se po částečně zaminované památce pár lidí a hlídal ji jeden samopalník, povalující se v hamace. Po několika letech vyrostly v přilehlém Siem Reapu luxusní hotely a nad Angkorem je možné se proletět v balónu nebo projet na slonech jako dávná khmérská honorace.
Kupodivu to – alespoň pro mě – Angkoru na půvabu neubírá. Genius loci hlavního města Khmérské říše, které bylo největším městem tehdejšího světa, je prostě silnější než jakýkoli turismus. Návštěvníci ve srovnání s mohutnými torzy chrámů působí jako mravenci, kteří tu chvíli jsou a brzy zmizí. Stejně jako lidská obydlí metropole, vystavěná v 9.-15. století ze dřeva. Jen bohům byl totiž vyhrazen kámen a ten přetrval až do dnešních dní. A nepřestává vydávat překvapivá svědectví.
Například v roce 2007 bylo pomocí satelitních snímků a dalších technik zjištěno, jak obrovské město Angkor byl: jeho jádro se rozkládalo od východu k západu na téměř 25 kilometrech, od jihu k severu na osmi kilometrech. Následovala celá řada dalších objevů, přičemž za ten nejnovější vděčí vědci laserovému skenování, pomocí kterého doslova vidí pod povrch věcí.
Byla tak objevena spirální struktura z písku, jejíž smysl nám zatím zůstává utajen. Snad dávná zahrada? Stejnou technologií byly objeveny pozůstatky bazénů a domů, které zřejmě sloužily lidem obsluhujícím hlavní chrám Angkor Wat. GEORADAR a následné výkopové práce zase vynesly na světlo pozůstatky osmi mohutných věží, které stávaly před branou k Angkor Watu.
Možná, že šlo o provizorní svatyni, sloužící během výstavby Angkor Watu, možná je všechno jinak... Jisté je, že s Angkorem ještě dlouho nebudeme hotovi. Což je dobře, protože to skýtá důvod k opakovaným návštěvám tohoto asijského divu světa.