Nejtěžší místa v extrémní stěně
Český lezec Adam Ondra bojuje vysoko ve stěně Dawn Wall, považované za nejtěžší velkou stěnu světa. Nejobtížnější délky má za sebou.
Adam Ondra má za sebou pět dní ve stěně Dawn Wall a úspěšně překonal 15 délek z celkových 32. O jeho přípravě a začátku ostrého pokusu o nejrychlejší přelezení stěny jsme psali na webu cestovatelů. Po velmi rychlém nástupu narazil na první problém ve 14. délce, která je považována za vůbec nejtěžší v celé cestě. Tu ale včera úspěšně překonal, a je tak zas o krok blíž úspěšnému dokončení přelezu. Ve zbývajících délkách Adam neměl při tréninku větší potíže, proto doufá v hladký postup.
První dva dny se zdálo, že Adam 1 000 m vysokou Dawn Wall téměř protančí. Do stěny nastoupil kvůli vysokým teplotám v pondělí v noci, přesněji ve 2:46 ráno místního času. Po šesti hodinách lezení vesměs po tmě překonal prvních 9 délek, z nichž každá měří zhruba 30 metrů. Hned následující den se Adam posunul o další 4 délky, které jsou všechny velmi obtížné. 13 délek za dva dny lezení je obdivuhodná rychlost.
Po dni odpočinku, kdy ve středu teplé počasí vystřídala mlha a sníh (na mlžné ráno ve stěně se podívejte ZDE), přistoupil Adam ke 14. délce. Ráno byl optimistický a doufal v překonání nejtěžších kroků celé cesty. Neměl ale dobrý den a na jeho konci poslal zprávu:
“Dneska jsem lezl hrozně špatně. Byl jsem příliš nervózní, příliš pod tlakem. Potřeboval jsem sedm pokusů na překonání místa, které jsem nikdy předtím nepovažoval za problematické. Těžko na dnešku najít něco pozitivního, ale zkusím znovu zítra a doufám, že už v lepším rozpoložení.”
Pátek 18. listopadu – a pátý den ve stěně – byl ale naštěstí zase ve znamení předchozích úspěchů. Adam získal zpět ztracený klid a hned na první pokus překonal nejtěžší 14. délku a na druhý pokus i délku 15.
Adam se od začátku netajil tím, že chce cílit na co nejkratší přelez. “Čím rychlejší přelez, tím je hodnotnější,” vysvětluje svůj pohled na věc Adam. “Vhledem ke zdržení ve 14. délce budu ale rád za jakýkoli čas,” dodává. Jak bude postup vypadat dál, rozhodne i počasí, protože na víkend je pro Yosemitské údolí hlášeno zhoršení s možným sněžením. Rozhovor přímo ze stěny, který Adam natočil na konci šestého dne, si můžete poslechnout ZDE.
Budeme mu držet palce, stejně jako Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson, kteří stěnu v lednu 2015 jako první na světě volně přelezli a Adama v Yosemitech navštívili. “Jsem nadšený, že se nejlepší lezec světa pouští do Dawn Wall. Nechali jsme tam hodně místa pro zlepšení,” řekl Jorgeson pro The New York Times, kde také najdete 3D model stěny a výstupové trasy.
Jak vypadá život ve stěně?
Neustálý pobyt ve stěně je náročný nejen fyzicky, ale i psychicky. Základní tábor se nachází zhruba v půlce stěny, kde pod sebou máte přes 400 m kolmé stěny. Adam i jeho jistič Pavel oba popisují, že je pobyt ve výšce vyčerpává, protože neustálá koncentrace je naprosto nutná a pro chyby není prostor. Spí se v zavěšených stanech ve stěně, ve kterých si musí zvládnout i uvařit. Jídlo a vodu si do stěny natahali předem, ale i tak je jídlo samozřejmě jednoduché - ovesné kaše, sušené ovoce, energetické tyčinky, k večeři instantní bramborové kaše apod.
Pro pohyb ve stěně z a do základního tábora se používají speciální mechanické pomůcky. Česky se takovému pohybu říká slangově “jumarování” (anglicky jumaring, jugging). Ve zkratce jde o pohyb na dvou lanech pomocí dvou mechanických pomůcek, které se posunují po laně směrem vzhůru a lezec mezi nimi střídá váhu.