Mezi fotkami, které jste poslali na FB profil webu cestovatelů, jsme vybrali dvacítku těch nejlepších.
Nesoutěžili jsme tentokrát o ceny, ale o dobrý pocit ze sdílení nezapomenutelných okamžiků na cestách. Přesto jsme požádali Topi Pigulu, organizátora fotografických kurzů a šéfredaktora webu televize Prima ZOOM, o výběr toho vůbec nejlepšího. Jeho volba padla na jaka, kterého v Nepálu cestou kolem Annapurny vyfotografoval Michal Tesař.
„Snímek mě zaujal nejen barevností, která dává vyniknout hlavnímu motivu, ale i v podstatě bezchybnou kompozicí,“ vysvětluje Topi Pigula. „Navíc dokonale splňuje cestovatelské zadání, jaka domácího, což je vlastně domestikovaná forma jaka divokého (Bos mutus) v Česku prostě takhle nevyfotíte. A vlastně se mi líbí i přiznaná domestikace ve formě ušního štítku."
Jak Michala Tesaře - foceno v Nepálu cestou kolem Annapury Skvělý snímek Čeňka Petruchy: Dugong, neboli mořská kráva. Každé ráno připlaval za námi do zátoky Abu Dabbab v Egyptě. Jak při šnorchlování, tak při potápění s přístrojem Alena Sirotná a Milan Rutkovský k snímku z Ománu napsali: Fotka je pořízena u paty duny pouště Wahiba Sands:22.5169475N, 58.6630197E. Abychom se vyhnuli turistické trase, kde se lítá ve velkých offroadech po dunách, píchli jsme prstem do místa bez názvu, kam vedla "cesta". V Ománu je kempování oblíbené a není problém si stan postavit téměř kde se vám zachce. Toto místo nám díky opuštěnému školnímu autobusu připomnělo film Into the wild (jen okolí bylo spíš reverzní). Lidé v Ománu a na venkově speciálně jsou neuvěřitelně pohostinní a chtějí, aby se cizinec u nich cítil nejlépe, jak to jen jde. Díky campingu v tomto místě se nám podařilo dostat na čaj a khubz k nedalekým beduínům a také na tréning mladých závodních velbloudů. Přátelství s několika Ománci trvá dodnes Hrad Hazmburk v pozadí a radost z pohybu v popředí nám poslal Tomáš Vrána Moc pěkná fotka Davida Hainalla, který zachytil buddhistického mnicha nedaleko bhutánského hlavního města. Muž právě absolvuje kóru – pouť kolem svatého objektu, kterým může být třeba chrám nebo i socha Netradiční pohled na londýnskou architekturu nám poslala Světlana Olejáková Ivo Kelf Flek skvěle zachytil opraváře lodí v Íránu. Ivana Fleková k tomu doplnila: Jde o pákistánské opraváře lodí na ostrově Qeshm. Velice milí kluci, kteří nás pozvali na oběd do svého skromného příbytku. Oběd jsme s díky odmítli, ale malou svačinku v podobě datlí a studené vody uvítali. Velice příjemné setkání, kterých člověk v Íránu zažije spoustu "Jakpak dlouho asi ležela v moři, než jsem ji našla na thajském ostrově Ko Tarutao?" ptá se autorka snímku Jitka Vaculíková "Modelku" bez zoomu vyfotila v římském Fóru Romanum naše followerka Kitty Gar Martin Šanca zachytil "velmi veřejné wc" v egyptské Hurghadě Martin Mikulenka cestuje a fotí model škodovky, v tomto případě ve francouzském Chassiers Nikol Denková a její z hlediska kompozice opravdu pěkná fotka lomu u Oldřichova na severu Čech Západ slunce v zábavním parku ve městě Prypjať vyfotil Petr Bezděk. Víte, kde hledat Prypjať a co se tam stalo? Veronika Škvařilová se se svým foťákem zastavila v Paříži. V některých městech ty "zámky lásky" mosty neúměrně zatěžují A ještě jednou - zámky zamilovaných a zámek Vranov nad Dyjí v podání Věry Provazníkové Nádherného pralesního velikána s deskovitými kořeny vyfotil na Borneu Řehoř Křenek Petra Šancová poslala moc pěkný snímek jara na hoře Ithomi na Peloponézu Fotograf jménem Vojtěch Tvor-Vodní Mokrý nám poslal panoramatickoý snímek z pouště Wadi Rum Varšava objektivem Tomáše Vrány. Obyčejný snímek, ale s velmi příjemnou atmosférou Vlastimil Lucák v Ománu, v oblasti Aš-Šarkíja zaznamenal kempování místních
Soutěž pokračuje. Máte-li i vy povedenou fotku z cest v dobrém rozlišení a chcete se pochlubit, pošlete nám ji ve zprávě na FB webu cestovatelů.