Lovecká sezóna pro VIP
Někdo to vůbec nechápe, jiný se těší celý rok na podzim, kdy vrcholí lovecká sezóna. Oblast na dnešní hranici mezi Polskem a Běloruskem - Bělověžský prales - bývala jednou z nejoblíbenějších honiteb, jezdili sem lovit polští panovníci i ruští carové. Loví se tu i teď.
Dnes je nejlepší vyrazit do chráněné oblasti na lovy beze zbraní, s foťákem jako Honza Škvára. Ale pozor, v Bělorusku, odkud jsou snímky, se dá koupit lovecká povolenka nejen na vysokou zvěř a divoká prasata, ale i na takové fešáky, jako jsou třeba vlci a losi. Lov je tak bohužel nejen ozvěnou dávných carských dob, ale i žhavou a pěkně drahou současností.
Symbolem Bělověžského pralesa, který se dnes coby národní park rozprostírá po obou stranách hranice v celkové velikosti 1250 km2, je zubr. Nic neilustruje dramatické zvraty pohraniční krajiny lépe, než osud vyhubeného a znovu úspěšně rozmnoženého obra jménem zubr. Kdo chce vidět zubra ve volné přírodě, měl by se vybavit trpělivostí a dobře se obléknout: nejlépe se na ně natrefí v zimě, kdy se sdružují do stád. Naštěstí je u běloruské vesnice Kamenjuki návštěvnické centrum, muzeum a také obora, kde zubry uvidíte vždycky.
Zubrů žilo kdysi v Bělověžském pralese nepočítaně a byly ceněnou loveckou kořistí. Za upytlačení zubra dokonce hrozil trest smrti, vždyť oblíbený revír polských panovníků a ruských carů bylo třeba chránit! Protože carské hony bývaly vskutku velkolepé, třeba v roce 1860 zastřelil ruský car Alexandr II. se svou družinou během dvou dnů 28 zubrů, což se dozvíte právě v muzeu. Ani nepřekvapí, že poslední zubr padl nedlouho poté, v roce 1919. Záhy byly do oblasti dovezeny páry z evropských zoo a zubři se naštěstí začali znovu rozmnožovat.
Na lovy začala jezdit po druhé světové válce i jiná "smetánka". Vášnivými myslivci prý byli třeba Nikita Chruščev, Todor Živkov, Jánoš Kádár či Erich Honecker. Na lovu tu byla i manželka bratra strůjce kubánské revoluce Raula Castra.
V místě, kde se strůjci snů o šťastném socialistickém světě scházeli na lov, ten svět nakonec "odstřelili" - v roce 1991 tu byl rozpuštěn Sovětský svaz. V hotelovém komplexu Viskuli se sešli za Rusko Jelcin, za Ukrajinu Kravčuk a za Bělorusko Šuškevič a podepsali vystoupení "svých" států ze SSSR.