Zachraň mě!
Nápad polárníka a dokumentaristy Vaška Sůry vám může zachránit život. Trička RescueMe se základními údaji o vašem zdravotním stavu a s popisem první pomoci nejsou zdaleka určena jen pro dobrodruhy, hodit se můžou i ve městě či v Jizerkách na běžkách.
Projekt RescueMe byl při svém vzniku mnohokrát konzultován se Zdravotnickoku záchrannou službou i s Horskou službou. Ve výsledku jde o systém, který nemá ve světě obdoby, a přitom je vzácně jednoduchý. Potisk na rubu trička pomůže laickým i profesionálním zachráncům s pomocí právě vám. Po zaregistrování se do systému můžete své zdravotní i jiné údaje po zbytek života aktualizovat.
Na podrobnosti se ptáme autora myšlenky, Václava Sůry:
Kdy nebo spíš kde jste dostal nápad s trikem RescueMe?
Jako polárník jsem při svých toulkách zimní krajinou začal čím dál více přemýšlet, co se mnou bude, až se jednou při svých aktivitách zraním a zůstanu v bezvědomí ležet někde v údolí nebo třeba jenom u cesty. Bylo mi jasné, že můj další osud bude z nemalé části vložen do rukou mého případného zachránce, ať laika či zkušeného profesionála. Od svých kamarádů záchranářů vím, že je při záchraně důležitá identifikace raněného i jeho zdravotní stav. Kam ale tyto údaje umístit, aby je záchranáři co nejsnadněji a nejrychleji našli? Různé náramky a přívěšky jsou nejednotné a mohu si je zapomenout vzít. Což takhle třeba triko? To si vezme na sebe skoro každý. Málokdo odchází z domu neoblečen. Ano, triko je ten správný „nosič“ údajů! Ale přeci jenom nechci, aby každý hned věděl, jak se jmenuji, jaká jsou telefonní čísla na mé blízké, a již vůbec ne jaké mám případné choroby. Tak to natisknu na rub trika – někam, kde to bude rychle přístupné v případě potřeby. Pro jistotu jsem zavolal kamarádovi Aleši Vaňkovi, který je léta u vodní záchranné služby, a prokonzultoval to s ním. Kamarád byl nápadem nadšen a přidal další vylepšení – stručný postup první pomoci pro ty, co vás najdou a nejsou odborníky na její poskytnutí, a nebo si honem nemohou vzpomenout, kam zavolat o pomoc. Společně jsme pak triko pojmenovali „RescueMe“ a projekt byl na světě !
Které zdravotní údaje na tričku vlastně jsou?
Vše, co je na triku natištěno, bylo mnohokráte konzultováno se Zdravotnickou záchranou službou. I v případě osobních dat, jež jsou právě z rubu trika a pro záchranáře jsou nejdůležitější, nám dali své jasné požadavky co je a co není důležité pro poskytnutí první pomoci. Jsou tam základní údaje: kdo jsem, kdy jsem se narodil, jakou řečí mluvím, kontakty na mé blízké a hlavně můj zdravotní stav – tam jsou vypsány život ohrožující faktory (alergie na léky, epilepsie, kardiostimulátor a podobně). Dále má triko přiděleno svůj unikátní kód, který získáte automaticky svou (doživotní!) registrací v systému RescueMe a také datum vydání, ke kterému jsou natištěná data aktuální.
To je takový zažitý mýtus – motorkáři ji mají na helmách, lidé ji nosí na náramcích a „psích známkách“ na krku. Tak za prvé: Není možno se tímto údajem řídit, stačí jediná chyba, třeba při zadávání do systému, a následky jsou fatální! A za druhé, krev se ani v sanitkách nevozí, neboť by to bylo technicky velice náročné. Postup v praxi je takový, že vám sami zdravotníci při zásahu zjistí velice rychle vaši krevní skupinu a krev dostanete až po převozu do nemocnice. Jak nám zdravotníci při projednávání projektu několikrát řekli: „I kdybyste ji měli 10x vytetovánu na těle, tak se tím nikdo řídit nebude.“
Na různé náramky a přívěšky opravdu nereagují, žádné čtečky na magnetické přívěšky a podobné prodávané „zázraky“ nemají.
Naopak, proč tam jsou kontakty na blízké osoby, když je lidé mají třeba v telefonu?
Toto je další mýtus. Když pomineme fakt, že dnes vás záchranáři „nešacují“, pokud tam není přítomna Policie a neudělá to sama, tak si přiznejme, kdo má dnes přístupný, neboli odemčený telefon, aby se do něj mohla podívat cizí osoba? Já tedy rozhodně ne.
Jsou všechny údaje, které předáváme do systému RescueMe, povinné?
Nejsou, je to jen na vás. Ale pokud je všechny neuvedu, jen připomínám, že jsou tam jen ty nejnutnější pro účinné poskytnutí první pomoci, tak to malinko ztrácí smysl a svoji šanci na úspěšnou záchranu si tím velice snižuji. Na triku nemáte lékařské záznamy, záchranáře nezajímá, že jste měli před rokem zápal plic, ale pouze život ohrožující faktory. Třeba že pro vás může být až smrtelné pouhé vosí bodnutí.
Kolik lidí už tričko nosí?
Projekt byl spuštěn 1. 11., symbolicky v jednu hodinu a padesát pět minut (155). Po téměř měsíci se počet registrací přehoupl přes dva tisíce.
Dá se triko koupit i jinde než přes internet? Plánujete jeho prodej třeba na informačních centrech, vstupech do NP či jinde?
Zjednodušeně triko si můžete koupit jaké chcete a kde chcete. Pro nás je důležitý pouze materiál trika, aby šel potisknout. Pokud ale chcete být součástí systému RescueMe, musíte si ho vždy nechat zaregistrovat. Již dnes je v mnoha „outdoorových“ obchodech možnost si koupit zvýhodněnou registraci do systému RM. Každé triko má svůj (váš) unikátní registrační kód a je k němu vydána registrační karta. Triko musí obsahovat vždy logo RescueMe, vaše osobní data tištěná z rubu v oblasti břicha a na dolní lícové straně upozornění, že tam ta data máte.
Plánujete nebo už máte jazykové mutace? Nebo jsou trika jen v českém jazyce?
Plánujeme celý projekt rozšířit minimálně do celé Evropy. Tam budou lokální jazykové mutace, ale vždy je vše i v anglickém jazyce, který je samozřejmě i v provední tuzemském.
Máte patent na všech 28 států EU, bylo to snadné?
Za celým projektem je opravdu veliký kus práce. Krom vyřešení legislativy, vlastního designu, technologických postupů a naprogramování celého systému jsme museli samozřejmě vše chránit před zneužitím a odcizením. Pracovali na tom s námi dva právníci a systém RescueMe je opravdu unikátní, nikde zatím nic podobného není a proto je chráněn krom ČR také v celé EU.
Kde jste vzali postup resuscitace, je nějak zjednodušený, nebo je to stará dobrá komplikovaná první pomoc ze základních škol?
Ten je celkem unikátní a byl největším „oříškem“. Konzultovali jsme ho se záchranáři napříč celou republikou a nakonec vznikl univerzální a účinný postup resuscitace včetně piktogramů, které jsme sami vytvořili. Ty postupy se od dob naší školní docházky hodně změnily! Už není například žádná stabilizovaná poloha na boku a hlavně se dnes neprovádí umělé dýchání.
Dostal jste se vy sám do situace, že byste býval tričko potřeboval (nebo by bylo lepší, kdybyste ho měl)?
Ano, to byl právě ten prvotní impuls, který mne nasměroval k myšlenkám na nějakou tu osobní záchranou pomůcku, čímž se stalo triko RescueMe. Několikrát jsem při svých trénincích sám v horách spadl, doslova se zřítil a měl velice namále. Naštěstí vše dobře dopadlo. Jak nabádáme na svých stránkách : „Buďme zodpovědní ke svému životu a pokud již děláme nebezpečné aktivity, mysleme na případnou záchranu.“ My opravdu nikoho nestrašíme, ale nikdy nevíte, co se může stát, a tak se může být triko RescueMe opravdu trikem vašeho života!