Podle Michala Černého jsou lidé v Etiopii krásní, ženy a dívky zejména. Navíc se prý všichni chtějí fotit. Toho Michal při své pracovní cestě využil a domů přivezl krásný soubor krásných lidí.
Michal, povoláním geolog, pobýval v jižní Etiopii v rámci českého rozvojového projektu, jehož cílem je vyhledávání vodních zdrojů pro místní vesnice. O českém hledání etiopské vody už jsme na webu cestovatelů psali, teď se ptáme Michala - fotografa:
Jak lidé reagovali na fotoaparát?
Já se s fotografováním netajím, nelíbí se mi krást okamžiky ze soukromí. Takže nefotím, když si to někdo nepřeje. Ale v Etiopii si to přáli všichni! Takže tam byl spíš opačný problém, když se kolem nás shlukl houf lidí, hlavně dětí a všichni chtěli vyfotit. To pak je těžké pořídit fotku „ze života“. Sympatické bylo, že prakticky nikdy nechtěli peníze.
Je pro tebe snazší fotit lidi nebo zvířata?
Jak kdy. Jsou to rozdílné kategorie, i když mají něco společného. Obecně je fotografování zvířat jistě náročnější. Na techniku, čas, příležitosti… Ale udělat pořádnou reportážní fotku lidí dá asi stejnou práci. Rozhodně je v obou případech podobně početný odpad. A v obou případech hodně pomůže znalost prostředí, chování zvířat a zvyků lidí. A v případě lidí je vždycky lepší výsledek, pokud s nimi strávíte více času, „okouknete“ je a necháte je zvyknout na kameru.
V Africe jsi nebyl poprvé, je Etiopie jiná než ostatní země?
V Etiopii na první pohled zaujmou lidské tváře, které jsou jiné, než v jiných zemích subsaharské Afriky. Typičtí Etiopané jsou světlejší a nemají výraznější negroidní rysy. Dá se říci, že jsou to často krásní lidé, zejména ženy a dívky. Ale žije tam okolo osmdesáti etnických skupin, takže rozmanitost lidských tváří je veliká, stejně jako pestrost přírody a krajiny.