Kristus před Kristem
Stalo se vám někdy, že jste si byli nuceni přiznat, že by bývalo bylo dobré dávat ve škole větší pozor? Mně se to v poslední době stává. Za dnešní příspěvek totiž opět vděčím své nevědomosti. Tentokrát ale vsadím boty, že o Kumránských svitcích jsme se v dějepise prostě neučili.
H+Z navštívili oblast Mrtvého moře na těsně před vánoci roku 1959. To bylo přesně dvanáct let poté, co byly v oblasti Kumrán (ani ne tři kilometry od břehů Mrtvého moře) prvně nalezeny fragmenty svitků s převážně hebrejsky psanými texty. Jak to tak v historii bývá, za to, že byl vůbec nějaký objev učiněn, může náhoda. Nebo chamtivost? Okolnosti jsou nejasné. Jednou z verzí je, že svitky našel pastevec, který v horách hledal ztracenou kozu. Další praví, že za nálezem stojí beduíni, kteří okolní jeskyně prohledávali s vidinou zisku. Doufali, že objeví poklad. Místo toho však v jeskyních byly hliněné nádoby a v nich popsané kůže…
Patrně největší náhoda byla, že beduíni vzteky svitky nezničili, resp. alespoň ne úplně a ty se časem dostaly do správných rukou. V následujících letech tak byly v oblasti prováděny archeologické práce. Z celkem 250 jeskyní bylo na světlo vyneseno něco kolem čtyřiceti tisíc svitků psaných na pergamenu, kůži a papyru. Jeden ze svitků je dokonce psán na tenké měděné desce. Prvotní pochyby zda se nejedná o podvrh byly nezvratně vyvráceny. Jednotlivé svitky vznikly nebo byly opsány v období mezi třetím stoletím před naším letopočtem do roku 68 n.l. Nejstarší pochází dokonce z roku 650 př.n.l.
Obsahem svitků jsou především starověké židovské texty. Dále pak například svědectví o životě komunity, která je vytvořila. Tvůrci byli členové náboženské sekty – esejci, kteří se v oblasti usídlili. Část znalců zastává názor, že jejich snahou bylo reformovat judaismus, hlásali rovnost lidí před bohem, znali křest, přijímali chléb a víno, konali pokání. Zdejší náboženské obce tak žily podle zásad křesťanství ještě před jeho vznikem. Jeden ze zdejších textů dokonce hovoří o Učiteli spravedlnosti, který upadl v nemilost a pro svou pravdu zemřel mučednickou smrtí...
Zajímavé dokumenty o nálezu jsou ke shlédnutí na následujících videích.
Originály fragmentů je možné vidět v muzeu knihy v Jeruzalémě. Fascinující navíc je, že Izraelské muzeum za pomoci Googlu postupně digitalizuje veškeré objevené svitky, a ty je možné shlédnout online zde. Mně na mysli vyvstává otázka, kdy se historie stává historií? Fakt je, že hranice v okolí Mrtvého moře se od roku 1947 měnily již několikrát a všude kolem neustále doutná nejistota časů budoucích. Buď jak buď, jedná se o jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů minulého století. Zajímalo by mne tedy, zda se o tomto nálezu bude v hodinách dějepisu učit například můj synek.