O buddhismu, astrologii …. a telefonování
Mniši, zpěvy canto a odříkávání manter. Lidé odění do bílé, dlouhatánská procesí, darování až tři sta metrů dlouhé šafránově-oranžové šerpy do chrámů. Rytmické bubnování v doprovodu věřících duší řídících se amulety a talismany. To je jen fragment z obrazu každodenního života na ostrově Šrí Lanka. Buddhismus zde své kořeny zapustil opravdu doslova.
Jižní odnož posvátného fíkovníku byla totiž na ostrov přinesena z města Bodh Gaya Mahinda Mahindem Therem a princeznou Sanghamittou. Tento skromný dar – malý stromek – vložili do rukou vládnoucího krále a on ho v roce 288 př. n. l. zasadil na místo, kde roste dodnes. V nejstarším hlavním městě Anuradhapuře vyrostl v majestátní, 2304 let starý Jaya Srí Mahá Bódhi. Ještě pod jeho původní, košatou korunou dosáhl osvícení sám Siddhártha Gautama a stal se Buddhou. Právě on si při svém odchodu do nirvány přál, aby se jeho filozofie a učení přeneslo na Šrí Lanku, dále se rozvíjelo a bylo tak nejbližších pět tisíc let v bezpečí.
V srdci ostrova, ve městě Kandy, se v chrámu Dalada Maligawa nachází jiná významná buddhistická zajímavost, a to přímo ta nejsvětější relikvie – Buddhův špičák. Veřejnost ho může na vlastní oči spatřit jen poslední den desetidenního svátku Esala Perahera (mezi měsíci červenec a srpen) - v den úplňku. Na svých zádech ho v pulzujícím a zářivém průvodu tančících lidí, fakírů a za ohlušujícího rytmu kandyjských bubeníků nese vznešený maligawský slon. Slonů je v zástupu několik, ale jen tento je vychováván na Královském dvoře v Thajsku, kde je buddhismus státním náboženstvím.
Politika, náboženství a astrologie jdou na Šrí Lance ruku v ruce. Tři dny před příjezdem papeže Františka si v lednu roku 2015 Srílančané zvolili nového prezidenta. Volby probíhaly pět dní. Byly vyvolány sociálním tlakem a na podnět hlavního dvorního astrologa v zemi – Sumanadasu Abejdžunavardena. Tento dlouholetý rádce prezidenta se však pořádně zmýlil. Sbalil si kufry a z ostrova raději odešel ještě před oficiálním zveřejněním výsledků. S 56,2 procenty hlasů vyhrál opoziční kandidát Maithripala Sirisena, který byl do té doby ministrem zdravotnictví. Vsadil na protikorupční program. Korupce se totiž za bývalého prezidenta enormně rozšířila, ale země a ekonomika i tak rostly.
Dnes jsou stanovena jasná pravidla. Prognóza návštěvnosti do roku 2018 je pět milionů turistů ročně. Doposud to byl necelý milion. Služby jsou tedy jedním ze základních pilířů zdejší ekonomiky a správného fungování socialisticko-demokratické republiky. Vše se buduje, turistů přibývá, doprava houstne, služby se zdokonalují. Žije se pro přítomnost.
Dialog mezi lidmi je zde platidlem. A telefonování je sport číslo jedna. Teprve potom následuje kriket. Přesto je setkávání se tváří v tvář stále silnější než mobilní komunikace. Slovo má svou váhu. Média zatím nemají šanci prolomit to, co je v lidech po tisíciletí zakořeněné. Sounáležitost a empatie. Buddhismus, hinduismus, křesťanství i islám jsou náboženství žijící na jedné ulici. To je jen něco málo z toho, čím se domorodci dokážou pyšnit. Každodenní jinakost směsi národností a koření.