SLEVA NA ČERNOBYL

23. 5. 2017 – Bělorusko, Evropa
Jana Patková
Jana Patková

V zakázané zóně v běloruském Polesí jede povoz s jablky a zeleninou. "Jak to, že tady bydlíte, vždyť je sem kvůli radiaci zakázaný vstup?" "Já tu nebydlím, mám tady políčka a sad." "A kam vezete tu úrodu?" "Do města na trh."

To není vtip, to jsem zažila. V Bělorusku, které radiaci po výbuchu v černobylské elektrárně schytalo z první ruky, jsou dodnes oblasti, odkud byli lidé vystěhováni. Domy zarůstající křovím, rozpadající se pece, silnice ztrácející se pod náporem plevele... to všechno působí tísnivě a smutně. Ale jen do chvíle, než se z jednoho nepoměrně zachovalejšího domku vynoří babička a dědeček. Po výbuchu se odstěhovali, ale když jim vláda ne a ne poskytnout slíbené náhradní bydlení, zase se v tichosti vrátili.

"Jak víte, že tu už není radiace?"

"Máme dozimetry," pochlubí se babička. "Ále, bůhví co je to za krámy," oponuje dědeček. "Představte si, že babce to naměřilo a mě nic!"

Absurdity se vrší jedna na druhou. Staříci ukazují studnu, z které berou vodu. Krecht, v kterém přes zimu přechovávají brambory. Obrovské ostružiny, které jim na zahradě rostou. Pak se pochlubí, že na celé prázdniny k nim jezdí vnučka z města. Radiace se podle dědečka nebojí nikdo, protože prý celé Bělorusko je radioaktivní.

"A co úřadů, nebojíte se aspoň úřadů, když je tu zakázaná oblast?"

"Zakázaná, nezakázaná, i elektřinu tu máme zavedenou a telefon taky," dorazí nás dědoušek a babička nám dá na cestu křížaly. Necháme je tam, v opuštěné vesnici, a jedeme do civilizace.

Čerstvé ovoce a zelenina pro městský trh ze zóny - co na tom?
Čerstvé ovoce a zelenina pro městský trh ze zóny - co na tom?

...Tuhle příhodu jsem často dávala k dobrému a nečekané pointy pokaždé zabraly. V skrytu duše mi to ale připadalo velmi děsivé. A v souvislosti s černobylskou jadernou katastrofou jsem si na tuhle návštěvu Běloruska vždycky vzpomněla.

Jako třeba dnes. Do e-mailu mi přišla nevšední nabídka: Slevomat - Dnešní novinky - Černobyl: dvoudenní prohlídka opuštěné zóny. O existenci tzv. dark tourism (temná turistika, zaměřující se na místa spojená se smrtí a utrpením) samozřejmě dávno vím. Není to můj šálek kávy, ale budiž. Jenom mi vadí, že už je to ve slevě. Výprodej utrpení, které "moji" starouškové z Polesí stále ještě žijí... ale možná jsem přecitlivělá, možná by zrovna oni na takový zájezd klidně jeli. Jen nevím, kde by na to vzali…

Bez obav na tu  exkurzi jeďte,  žádné nebezpečí  při tak krátkém pobytu nehrozí. Běloruská babička tu má v náručí mého syna, kterému je dnes zdravých třináct let.
Bez obav na tu exkurzi jeďte, žádné nebezpečí při tak krátkém pobytu nehrozí. Běloruská babička tu má v náručí mého syna, kterému je dnes zdravých třináct let.
Poděl se o svůj názor

Související články