Divoká dcera Rýna
Údolí řeky Áry přeje červenému vínu, které se téměř všechno vypije „doma“, například při nadcházejících slavnostech vína. V údolí Mosely se pěstuje bílé víno na nejstrmějším vinohradě na světě.
Údolí Áry, „divoké dcery Rýna“, je na rozdíl od ostatních německých vinařských oblastí známé díky pěstování červeného vína. Jde o jeden z nejseverněji položených a nejmenších vinařských regionů v Německu, táhne se podél pouhých 24 km říčního údolí. To má jedinečné teplé mikroklima s minimem srážek, kterých zde spadne pouze 615 mm ročně. Zvětralé břidlice, spraš a štěrk přes den pohlcují teplo a přes noc je vyzařují, takže hrozny mají neustále příznivé podmínky. Efekt ještě zvýrazňují zdi a zídky z tmavé břidlice.
V létě bývají vedra tak nesnesitelná, že pěstitelé někdy musejí dokonce dodržovat polední siestu. Díky svým geologickým podmínkám a téměř 1500 hodinám slunečního svitu ročně zdejší klima připomíná Středomoří. Vznikají zde kvalitní vína s výraznými ovocnými tóny. Daří se především odrůdě rulandské modré, které patří většina místních vinic, ke specialitám regionu patří i raná odrůda Pinot Madeleine.
Od 22. do 25. září přivítá milovníky vína festival v Dernau. Za návštěvu stojí také Mayschoss, kde probíhají vinařské slavnosti od 29. září do 1. října a všechny další říjnové víkendy. Ideální je oslavy spojit s prohlídkou místních rozsáhlých sklepů, které patří nejstaršímu vinařskému družstvu v Německu. Ve stejném termínu, tedy od 29. září do 1. října a všechny říjnové víkendy, se konají oslavy vína i v sousedním Altenahru. Více informací o slavnostech na adrese www.ahrtal.de.
Špičková vína vznikají v údolí Mosely
Na soutoku řek Mosela, Sára a Ruwer se rozkládá vinařská oblast, která se těší dobré pověsti doma i v zahraničí, místní vína patří k německé špičce. Hlavní odrůdou je zde ryzlink. Moselské víno je lehké a svěží, typický je také jeho minerální charakter. Ovocný a aromatický ryzlink je díky vyššímu obsahu kyselin navíc i velmi osvěžující. Většina vinic v oblasti leží na strmých svazích, takže je péče o ně obzvlášť náročná a nákladná. Nedávno byl pojem „strmá poloha“ oficiálně zaveden jako znak kvality. Nedaleko vesnice Bremm leží vinohrad Calmont, který je se svými 65° nejstrmějším vinohradem na světě.
Z oslav moselského vína stojí za pozornost festival v Lay, městské části Koblenze. Koná se pravidelně již od roku 1971 a letos mu bude patřit víkend 22.-24. září. Program je k dispozici na adrese www.heimatfreunde-lay.de. Milovníci burčáku pak mohou zavítat na festival tohoto moku od 6. do 8. října do městečka Zell. Bližší informace o této a mnoha dalších akcích naleznete na www.mosel-weinfeste.de.
Moselská oblast vedle vinic nabízí i řadu krásných turistických zážitků. Starobylé město Trevír je plné památek UNESCO. Skvostná vína i rozlehlé podzemní sklepy nabízí městečko Bernkastel-Kues, za zastávku stojí Cochem s hradem strážícím Moselu a seznamu by neměl chybět ani Koblenz na soutoku Mosely a Rýna.
Letní a podzimní sezóna je ideální dobou na cyklistické výlety s ochutnávkami kvalitního vína. Nejvýznamnější trasou v oblasti je „Moselská cyklotrasa“, která vede podél celé délky řeky od jejího pramene ve Francii až po soutok s Rýnem. Vzhledem k tomu, že trasa kopíruje koryto řeky, nejsou na ní žádná velká stoupání. Podél trasy nechybí ubytování, spousta zajímavých míst, vinné sklípky ani historické stavby.
Prakticky:
Do vinařských oblastí na západě Německa se nejlépe dostanete autem, které si půjčíte na letišti v Kolíně nad Rýnem/Bonnu, kam pravidelně z Prahy létá společnost Eurowings. Cesta letadlem trvá přibližně hodinu. Rezervaci letu i pronájem auta můžete provést na internetových stránkách www.eurowings.com.