Nejpřesnější orloj na světě
Je to vlastně největší dřevěná socha na celém Slovensku – jen se na ten dům s hodinami musíte podívat z dostatečné vzdálenosti. Pak objevíte sedící madonu s hodinami v břiše. V jinak nevýznamném městečku Stará Bystrica mají mimořádný a také jediný orloj na Slovensku.
Obec leží v kysuckém regionu, bezpečně daleko od hlavních tahů a osvědčených výletních cílů. Ani my jsme sem nejeli cíleně, zabočili jsme, až když jsme nevěřícně hleděli na směrovku „slovenský orloj“. Z mlhy paměti se začala vynořovat vzpomínka, že o tom už jsem někde četla…
„Za chvíli bude odbíjet celá, počkejte na orloj,“ zdržují nás dva chlapíci, kteří těch sedm slovenských apoštolů z topolového dřeva viděli pochodovat od pátečního večera už mnohokrát. Teď, před devátou ráno, se rozhodně od svého kavárenského stolku s rozpitou borovičkou nehodlají zvednout. Dobromyslně nás popichují: „Ten je lepší než pražský orloj, však? Je to nejpřesnější orloj na světě!“
To je pravda – když hodináři astroláb řízený počítačem v roce 2009 sestrojovali, odvedli dobrou práci. Pikantní je v rámci česko-slovenského pošťuchování fakt, že to byli Češi…
Akademický sochař Viliam Loviška orloj nejdříve vytvořil jako hliněný model, který architekt Ivan Jarina převedl do výkresové dokumentace. Tvarování díla v šindelové konstrukci bylo umožněno díky osmdesáti dřevěným ramenům, které tvoří kostru orloje.
Drapérie – tedy střecha – byla zhotovena ze slovenského kamene ryolitu, který vznikl ztuhnutím lávové hmoty. Těží se v lomech u Hliníku nad Hronom. Horní část drapérie je vytesána ve tvaru opony, dolní část obsahuje kruhové otvory, v nichž jsou tabulky ze zlatého onyxu – jediného slovenského mramoru, který se těží v Levicích.