Žij svobodně, nebo zemři
Vždycky jsem si říkala, kde jsou ta malebná, útulná, Evropě tolik podobná městečka z hollywoodských filmů, a v Nové Anglii jsem konečně našla odpověď. A k tomu svérázně sympatické obyvatele.
Návštěva Nové Anglie během indiánského léta má jedinečné kouzlo nejen pro návštěvníky z Evropy či Asie, ale i pro samotné Američany. New England je kolébkou Spojených států, odsud vzešel koncem 18. stoleti odboj proti anglické koruně.
Romantická aura tzv. Pilgrim Mothers and Fathers neboli otců a matek prvních evropských osadníků, kteří kdysi region natrvalo osídlili, se dodnes vznáší ve vzduchu. Staré farmy se střechami v burgundské červeni, průzračné řeky a jezera, nekonečné lesy, v kterých si medvědi dávají dobrou noc; malebná městečka a vesničky se starými viktoriánskými domy, to je v představách Američanů Nová Anglie.
A představa se nijak neliší od reality. Většině Američanů připadají tyhle domy prastaré; vždyť pro toho, kdo ještě nikdy nestál před gotickou katedrálou nebo římskou ruinou, je dům, který přetrval tři stoleti, naprostou senzací. A nikdy jindy není obraz Nové Anglie dokonalejší než s kulisou indiánského léta...
Naše cesta vede z Massachussets přes Maine dál na severozápad do New Hampshire – státu hlubokých lesů, táborových ohňů a svérázných obyvatel. Jejich houževnatí, vynalézaví pradědové dokázali kdysi přežít uprostřed drsné přírody v prvních nezávislých osadách. A svobodný duch žije v New Hampshire dodnes; všudypřítomné, sympatické motto státu “Live free or die” –„žij svobodně nebo zemři” zdobící i poznávací značky aut neztratilo ani dnes nic ze své aktuálnosti. Právě naopak. Zatímco ostatní státy totiž zůstaly po evropském osídlení (Angličany, Skoty a Iry) ještě skoro sto let pokorně oddány anglické koruně, hrdý New Hampshire už roku 1776 vyhlásil jako první stát nezávislost a vydal si vlastní ústavu.
Historické vesničky, kterými projíždíme, jsou jak z obrázkové knížky: bílé vypucované domky za bílými dřevěnými ploty vedle kostelíků bělostných jak čerstvý sníh a malé general store – obchůdky smíšeného zboží, kde koupíte vše od hřebíku až po švestkovou marmeládu.
K podzimnímu obrazu patří i všudypřítomné dýně, panáci ze slámy a další výzdoba k Halloweenu, kde Američanům nechybí ani humor ani fantazie. Všude se konají hudební festivaly a farmářské trhy včetně bleších trhů. Znovu a znovu žasneme nad tou neuvěřitelnou veteší, která se tu nabízí. Některé věci jsou tak staromódní a nevkusné, že jsou až k smíchu.
Tu a tam se v krajině objeví i pro Novou Anglii typické, extrémně fotogenické zastřešené dřevěné mosty, které kdysi pocestné chranily před nečasem. Červené nebo hnědé, s okny či bez… Některé dodnes slouží svému účelu, jiné leží zapomenuté v hustém porostu mimo trasy dnešních cest; další zvládly proměnu v originální suvenýrové shopy.
Vždycky jsem si říkala, kde jsou ta malebná, útulná, Evropě tolik podobná městečka z hollywoodských filmů, a v Nové Anglii jsem konečně našla odpověď. Tady je úplně jiná Amerika, než jakou známe ze západu. Teď chápu, proč se evropští kolonisté usadili zrovna tady. Ostatně stejně jako jejich potomci zdejší krajinu téměř nezměnili: 90 % plochy New Hampshire je dodnes divočinou s hlubokými lesy pokrývajícími skoro ¾ státu.